DİYABET EĞİTİMİ

Eğitim Komisyonumuz tarafından 18 Ocak 2020 Cumartesi günü saat 10:00 - 14:00 arasında Oda merkez binamızda "Diyabet" konulu bir eğitim toplantısı düzenlenmiştir. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji A.B.Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlkay Alp Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleştirilecek toplantıya tüm üyelerimiz davetlidir.

 

Program:

 

10.00-11.30  Diyabet Patogenezi ve Diyabet Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
11.30-12.30  Ara
12.30-14.00  Diyabetik Hastalarda Farmasötik Bakım Uygulamaları ve Eczacının Rolü
 
 
 
Doç. Dr. İlkay Alp Yıldırım'ın özgeçmişi:
 

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 2000 yılında mezun olmuştur. Araştırma görevlisi olarak atandığı İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı’nda 2002 yılında Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır. Doktora tez çalışmalarını yürütmek üzere 2004-2005 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı’nda bulunmuş ve 2007 yılında Farmakoloji Doktora eğitimini tamamlamıştır. 2008 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı’na Yardımcı Doçent olarak atanmıştır. 2015-2016 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Departmanı’nda bilimsel çalışmalarda bulunmuştur. 2017 yılında Farmakoloji Doçenti unvanını almıştır.

 

Doç. Dr. F. İlkay ALP YILDIRIM’ın başlıca temel çalışma alanı kardiyovasküler farmakolojidir. Bu alanda nitrik oksit ve hidrojen sülfür gibi gazotransmitterlerin kardiyovasküler patofizyolojideki rolü; statinlerin vasküler ve nonvasküler pleiotropik etkileri; diyabet, hipertansiyon ve preeklampsi gibi deneysel modellerde ve insan koroner bypass greft damarlarında endotel ve düz kas reaktivitesinin incelenmesi ve ilaç etkilerinin değerlendirilmesi konularında çalışmaktadır. Bu bağlamda, ulusal ve uluslararası ortaklık çerçevesinde yürütülen çok sayıda projede görev almaktadır.

 

Akılcı İlaç Kullanımı ve  Farmasötik Bakım uygulamaları konularında meslek örgütleri, dernekler ve akademi tarafından düzenlenen pek çok sunum ve eğitimde aktif olarak görev almıştır. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nda bilimsel danışmanlık görevlerinde bulunmuştur. İ.Ü. Kardiyoloji Enstitüsü İlaç Dışı Araştırmalar Etik Kurulu Üyeliği, İ.Ü. Eczacılık Fakültesi Erasmus Koordinatörlüğü, İ.Ü. Eczacılık Fakültesi Ulusal Eczacılık Eğitimi Akreditasyon (UEEAK) Komisyonu Üyeliği, İ.Ü. Eczacılık Fakültesi Akademik Değerlendirme ve Kalite Geliştirme Kurulu Üyeliği ve İ.Ü. Eczacılık Fakültesi Ölçme ve Değerlendirme Komisyonu Üyeliği görevlerini halen aktif olarak yürütmektedir.

 

 

06 Ocak 2020 - Okunma Sayısı : 308