ECZANELERDE KULLANILAN TERAZİ VE KÜTLELERİN 2024 YILI MUAYENELERİ HAKKINDA

Bilindiği üzere, 12.04.2014 tarihli ve 28970 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmeliğin 21 inci maddesinin ikinci fıkrası;

 “2) (Değişik: RG-31/12/2018-30642 4.Mükerrer) Eczanelerde, ilaç yapmaya ayrılmış bankonun üzeri ısıya dayanıklı cam, mermer veya mikrobiyolojik bulaşma oluşturmayacak malzemeden olur. Hassas, santigram veya kiloluk teraziler veya ikinci sınıf elektronik teraziler ayarları bozulmayacak şekilde banko üzerinde veya ayrı özel masada bulundurulur. Terazi ve varsa kütlelerinin periyodik muayenelerinin ilgili bakanlığın ilgili mevzuatı doğrultusunda yaptırılması zorunludur." hükmündedir.

 

A) TERAZİ MUAYENE İŞLEMLERİ

Eczanelerde kullanılan dijital veya kefeli terazilerin periyodik muayeneleri için üyelerimiz ilimizde bakanlığın yetkilendirdiği tek servis olan, aşağıda iletişim bilgileri yer alan DİGİTAL YMS KALİBRASYON firmasını arayarak terazi muayenelerini eczanelerinde (Birinci sınıf teraziler için KDV dahil 594 TL, ikinci sınıf teraziler için KDV dahil 476,40 TL) karşılığında yaptırabilirler. Terazilerin Oda binasına getirilmesine gerek yoktur.

 

Terazi muayenesi başvurularının Şubat ayı sonuna kadar yapılması gerekmektedir.

 

FİRMA:

DİGİTAL YMS KALİBRASYON

TELEFON:

0543 587 87 42

0544 587 87 42

0212 587 87 42

ADRES: GÜZELLER MAH. 903 SK. No: 4/B GEBZE

                                 

B) KÜTLE SETİ MUAYENE İŞLEMLERİ

 

Kefeli terazilerde kullanılmakta olan kütle setleri için muayene başvuruları Türk Standartları Enstitüsü (TSE)  https://basvuruportal.tse.org.tr/  adresi üzerinden alınmaktadır. Üyelerimizin muayene işlemleri için başvurularını Şubat ayı sonuna kadar yapması gerekmektedir. Kütle setleri ileri tarihli bir duyuru ile Odamızca toplanıp kuruma iletilecektir.

 

Kütle setlerinin muayenesi için TSE’ye başvuru yaparken dikkat edilecek noktalar;

 

GÖRAL marka kütle seti için ölçü aleti türü ‘’KÜTLE SETİ (GRAM TAKIMI)’’ olarak seçilmelidir.

DEMİRKOL marka kütle seti için ‘’F2 sınıfı 100gr a kadar olanlar’’ seçeneği işaretlenmelidir.

 

Önemli Not: Terazi ve kütlelerin muayene işlemleri iki yılda bir yapılmak zorunda olup muayene başvuru işlemleri Şubat ayı sonuna kadar mutlaka yapılmış olmalıdır. Bu iki yıllık süre terazi veya kütlenin alındığı tarih üzerinden hesaplanmamalıdır. Terazi veya kütlenin üzerinde yer alan M etiketinin yanında yer alan iki haneli rakam veya kalibrasyon firmasının kendi etiketinin yanında yer alan yıl son muayene yılını göstermektedir. Örneğin, terazinizi 2022 yılının Aralık ayında almış olsanız bile etiket üzerinde “22” veya "2022"yazıyor ise muayene başvurusunu 2024 Şubat ayı içinde yapmış olmanız gerekmektedir.

 

3516 sayılı Ölçüler ve Ayar kanununun 15. Maddesinin (c) fıkrası gereğince; Beyanname vermeyen, damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletlerini kullanan kişilere idari para cezası verileceği belirlenmiş olduğundan, üyelerimizin konuya azami dikkat göstermesi önemlidir.

04 Ocak 2024 - Okunma Sayısı : 540