İLAÇ FİYAT FARKLARI UYGULAMASI

İlaç fiyatlarındaki değişim sonucu eczanelerden oluşacak kayıpların telafisi amacı ile Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti kararı, İlgi yazısı ile sektörün ilgili kesimlerine bildirilmiştir.

Yazının tebliğinden 14 Haziran 2004 gününe kadar sektörün ilgili kesimlerinden Birliğimize gelen bilgiler konunun tarafları ile karşılıklı olarak değerlendirilmiş ve uygulamanın aşağıda belirtilen esaslar dahilinde gerçekleştirilmesine karar verilmiştir:

1) Türk Eczacıları Birliği’nin önerisini kabul eden firmaların ilaçlarının isimleri, depocu fiyat farkları ve bu fiyat farklarının geri ödeneceği tarih aralıklarının listesi (Liste-1)

2) Oluşan fiyat farklarını ödemeyi kabul etmeyen ve Türk Eczacıları Birliği’nin önerisi yerine kendi yöntemi ile ödeyeceğini bildiren firmalar ve ilaçlarının listesi (Liste- 2)

Türk Eczacıları Birliği, dağıtım kanalları ve eczacı kooperatiflerinin web sitelerinde yayınlanacaktır.

Liste 1’de yer alan ilaçlar için eczacılarımız hiçbir işlem yapmayacak, dağıtım kanalları ve eczacı kooperatifleri aracılığı ile kendilerine gönderilecek fark faturaları keseceklerdir. Fark faturası tutarları ile ödeme döneminde eczacıların cari hesaplarından düşülecektir.

Türk Eczacıları Birliği’nin önerisini kabul etmeyip, farklı uygulama yapan firmaların ilaçları Liste 2’de yer almış olup, anılan ilaçlar, ilaç firmalarına iade edilmek üzere tek bir dağıtım kanalı şubesi veya eczacı kooperatifine fatura edilecektir. İade faturası kesilmesinde özen gösterilmesi gereken konular aşağıda açıklanmıştır:

1- İade faturası ve ilaçların tek bir dağıtım kanalına gönderilmesi,
2- İlaçların son kullanma tarihinin geçmemiş olması, kutuların piyasaya sunum koşullarını taşımış olması,
3- Soğuk zincir gibi taşıma koşullarına uygun olması,
4- İade faturaları kesilen ilaçların en geç 21 Haziran 2004 tarihine kadar depolara ulaştırılması,
5- İade faturalarının dağıtım kanalları ile irtibata geçilerek alım koşullarına (mal fazlası, ıskonto vb.) göre kesilmesi gerekmektedir.Listelere ulaşmak için aşağıdaki linki takip ediniz.

http://www.kocaelieo.org.tr/sityon25/store/firmaliste.zip

15 Haziran 2004 - Okunma Sayısı : 633