OCAK- ŞUBAT- MART- NİSAN 2023 YILI NÖBET LİSTELERİ HK.

Değerli Meslektaşlarım,

Son aylarda viral bir salgınla karşı karşıyayız. Özellikle hastanelerin acillerinde bir yoğunluk olduğunu yaşayarak görüyoruz. Ayrıca pandemi sonrasında dünyadaki ekonomik gelişmeler, hammadde temininde yaşanan aksaklıklar üretimde sıkıntılar yaşanmasına sebep olmaktadır. Ülkemizdeki yabancı para kurunun yükselişiyle de maalesef ilaç fiyat kararnamesi güncelliğini yitirmiştir. Bunun etkisiyle de ilaçlarda üretim sıkıntısı ciddi boyutlara ulaşmıştır. Bu duruma gelinmemesi için defaten yaptığımız Basın Açıklamaları ve tek ses olarak 27 Kasım’da Ankara’da yaptığımız Büyük Eczacı Mitingindeki uyarılarımız dikkate alınmamıştır. Hastalarımız ve biz ilaca erişmekte sıkıntılar yaşamaktayız. Bu durum sağlık sisteminin en büyük paydaşı olan bizleri, mesleğimizi yapamaz hale getirmiştir. İlaç fiyat kararnamesinde yapılan kur güncellemesi de fayda sağlamamıştır. İlaç yokluklarının çok fazla sayıda olması ve enfeksiyonun hızla yayılmasından ötürü nöbetçi eczanelerimizde kuyrukların oluştuğunu sadece ilimizde olmamakla birlikte tüm Türkiye’de basından yansıyan haberlerde görmekteyiz. Bunun çözümü için Sağlık Bakanlığımızın yayınladığı nöbetçi eczane kılavuzunun sorunun çözümüne yardımcı olmayacağı 22 Eczacı Odamız ile birlikte kamuoyuna bildirilmiştir. Sağlık Müdürlüğümüzün 20/12/2022 tarihli yazısına istinaden bölgemizde nöbetlerde yaşanan yoğunluğun azaltılması için nöbetçi eczane sayılarının hastalarımızın yoğun olduğu bölgelerde artırılmasını talep etmiştir. Bilfiil İl sağlık müdürlüğü yetkililerimizle görüşülüp esas sorunun ilaç temini nedeniyle olduğu bunun çözülmediği sürece yaşanılan sıkıntıların daha da artarak devam edeceği belirtilmiştir. Bu konuda müdürlüğümüz ve odamızın yetkili kurullarında yapılan istişareler neticesinde Gebze ilçemizde 3 olan nöbetçi sayısını DÖRDE, İzmit İlçemizde 4 olan nöbetçi eczane sayısını ALTIYA çıkarılmasını uygun bulmuştur. Şubat ayında salgının devam etmesi durumunda tekrar değerlendirilmesi talep edilmiştir. Gebze Merkez, İzmit 2. ve 3. Bölgelerde normal şartlarda Ocak ayında tutulması gereken nöbetlere Şubat 2023 tarihinde devam edecek şekilde düzenlenecektir. Eczacılarımızın ve çalışanlarımızın özverili çalışması için şükranlarımızı sunuyoruz. Yeni yılın milletimize ve siz değerli üyelerimize sağlık getirmesini umuyor, yaşanan bu kaosun sorunsuz bir şekilde son bulmasını temenni ediyorum.

 

KOCAELİ ECZACI ODASI BAŞKANI

Ecz. BİLAL ARPACI

 

Ocak-Şubat-Mart-Nisan 2023 Yılı Nöbet Listeleri bölgelere göre aşağıda yayınlanmış olup,

- Yayınlamış olduğumuz nöbet listelerinin devamında Cumartesi Gündüz Nöbetleri yer almaktadır. Bu sebeple eczanelerin bölgelerine ait nöbetlerin tamamının çıktısını almaları gerekmektedir.

- Cumartesi nöbeti uygulanan bölgelerde eczane açılış saati olan 08:30' da gece ve gündüz nöbetçilerinin eczanelerini açmaları,

  Cumartesi gündüz nöbetçilerinin eczanelerini akşam 18:30 olan kapanış saatinde kapatmaları, gündüz-gece nöbetçilerinin ise nöbet bitiş saatine kadar nöbete devam etmeleri gerekmektedir.

- Kocaeli Eczacı Odası Nöbet Hizmetleri Protokolü' nün “Cezai Şartlar” bölümünün 1. maddesi gereği tüm eczanelerin bölgelerine ait nöbet saatlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Ek Dosyalar


BAŞİSKELE

ÇAYIROVA

DARICA-DARICA İSTASYON

DERİNCE

DİLOVASI

GEBZE

GÖLCÜK-DEĞİRMENDERE-İHSANİYE

İZMİT

KANDIRA

KARAMÜRSEL

KARTEPE

KÖRFEZ

28 Aralık 2022 - Okunma Sayısı : 4595