Oda Başkanımızın 25 Eylül Dünya Eczacılık Günü Mesajı

Kahraman mıyız yoksa tacir mi?

 

2020 yılı kötü başladı ve bir an önce bitmesini istiyoruz. Ancak eski güzel günler sadece rüyalarda görülecek gibi. Pandemi bizlere, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin sağlık personeline olan ihtiyacın halen ne kadar büyük olduğunu gösterdi. Sağlık alanında kendi kendine yetecek ya da teknolojiler üretip ilaç ve sarf malzemelerini tedarik edebilecek ülkelerin ayakta kalabileceğini gösterdi. Bu süreçte 11 meslektaşımız ve 3 eczane teknisyeni arkadaşımız virüse yenik düşerek aramızdan ayrıldı. Hepsine Allahtan rahmet ve başta aileleri olmak üzere tüm sağlık camiamıza başsağlığı diliyorum.

 

Bu süreçte kendi kendimize yetecek donanımı üretmeye çalıştık ve virüsle mücadelede sağlık ordusunun piyadeleri olarak görev aldık. Ölümü göze alarak hastalara ilaç olmaya çalıştık. Kendi ailelerimizi hiçe sayarak toplumu ruhsal olarak diri tutmaya çabaladık. Maske dağıtımında birçok olumsuzluğa, birçok söze rağmen yılmadan hiçbir şey beklemeden görev ve sorumluluklarımızı layıkıyla yerine getirdik.

 

Kronik hastalarımızın ilaçlarını -kimi zaman doğru bulmasak da- doktora başvurmadan verdiğimiz için sağlık sisteminin yükünü fazlasıyla omuzladık. Sağlık ordusunun baş tacı olan hekim, hemşire ,ebe ve hasta bakıcılara yapılan iyileştirmeleri alkışlasak da bu kadar fedakarlığa rağmen görmezden gelindik.

 

SGK ile olan sözleşme hala gerçekleşmemiştir, ayrıca enflasyon karşısında eriyen eczanelerimize bir iyileştirme yapılmaması bizleri derinden yaralamıştır. Ülkemizin dışında diğer ülkelerdeki meslektaşlarımızın da geri ödeme kurumları karşısında tacir olarak görüldüğünü üzülerek görmekteyiz.

 

25 Eylül Dünya Eczacılık Günümüzü aramızdan ayrılanlar açısından buruk ancak pandemide verdiğimiz mücadele yönünden gururla kutluyoruz. Her şeyin başı sağlık deyimini tekrar hatırlatıyor, toplumun sağlık bekçileri olan meslektaşlarımın Dünya Eczacılık Gününü kutluyorum.

Kalın sağlıkla, kalın birlikle…

 

Kocaeli Eczacı Odası Başkanı

Ecz. Bilal Arpacı

 

25 Eylül 2020 - Okunma Sayısı : 4411